Pociťujete příznaky chronického žilního onemocnění? Bojíte se, že si běháním zhoršíte či způsobíte křečové žíly? Nevíte, zda vám pomůže vám v takové situaci běžecká kompresní podkolenka? Pravděpodobně budete překvapení.
Co bychom měli vědět o křečových žilách?
Jak vznikají křečové žíly a jaké jsou příčiny křečových žil
Častým způsobem vzniku křečových žil, též varixů nebo městků, je dědičnost. Běžně se také s křečovými žilami setkávají ženy, a to zvláště během a po těhotenství. Na vznik křečových žil má také vliv životní styl, nadváha a věk.
Příčinou vzniku chronického žilního onemocnění může tedy být:
- špatný životní styl
- minimální pohyb
- nadváha
- dlouhé stání
- sedavé zaměstnání
Jak poznat křečové žíly
Zprvu jsou křečové žíly pouze kosmetickou vadou, kdy nad povrch kůže vystupují zvětšené tmavě fialové nebo modré žíly, běžně v oblasti dolní končetiny. Později se však můžete setkat s jistými problémy. Nejčastější potíže nedostatečnosti žilního systému jsou:
- otoky, které se během dne zhoršují
- pocit těžkých nohou
- rychlá únava končetiny
- bolesti
- svědění kůže
- noční křeče
Při následné nečinnosti léčení křečových žil může dojít až k bércovým vředům. Neváhejte se proto poradit s lékařem.
Pomohou kompresní podkolenky na křečové žíly?
Komprese patří k nejstarším medicínským metodám. Význam slova komprese znamená stlačování, zmenšení objemu nebo zvyšování tlaku. Tohle je také princip kompresní terapie. Je to jedna ze základních způsobů prevence před křečovými žilami, a zároveň zabrání zhoršení aktuálního stavu. Je to tedy jeden z dalších důvodů, proč nosit kompresní podkolenky.
Vzniklý tlak působí na povrchový žilní systém, tím dochází k jeho stlačení, vyprázdnění a přesměrování krve do hlubokého žilního systému. Dojde tak k urychlenému toku v hlubokých žilách a zlepší se odtok krve z končetiny. Kromě toho působí komprese také na mikrocirkulaci a lymfatický systém. Má tak blahodárný účinek i proti otokům. Přečtěte si více o zdravotních účincích kompresních podkolenek.
Aby kompresivní léčba byla účinná, je třeba zajistit správnou kompresi působící na končetinu. Proto jsme se postarali o to, aby naše kompresní podkolenky Drillo měli onu kompresi správně rozvrženou.
{PRODUCT-97}
Můžu běhat s křečovými žilami?
V dnešní době je již potvrzeno, že běhání lidem s křečovými žilami neubližuje a ani je nezpůsobuje. Nemusíte se tak bát, že se vznikem chronického žilního onemocnění přijde i zánik vaší běžecké aktivity. Naopak, pravidelný běh či procházení má blahodárný vliv na řadu kardiovaskulárních chorob, křečových žil nevyjímaje. Zapojují se totiž žilně-svalové pumpy, které napomáhají žilnímu systému dolních končetin.
Čemu se při běhání s křečovými žilami vyvarovat
Měli byste se vyhnout běhání na tvrdém povrchu. Zvolte raději lesní stezky, travnaté plochy nebo běžecké dráhy. Mějte také na paměti, že velmi důležitou roli hraje i správná běžecká obuv. Špatná obuv může způsobit zdravotní komplikace. Samozřejmě nezapomeňte ani kompresní podkolenky, které zmírní otřesy a zlepší průtok krve. Získáte tak lehkost a sílu.
Jaké sporty jsou vhodné pro křečové žíly a jaké jsou zase nevhodné?
Pokud nechcete jenom běhat, existují i jiné sporty vhodné pro křečové žíly:
- plavání
- chůze a turistika
- jízda na kole
- běh na lyžích
- golf
Bohužel ale sportů, které nejsou vhodné, je velké množství a měli byste je na čas omezit:
- posilování a vzpírání
- box
- sjezdové lyžování
- squash
- surfování
- aerobik
- fotbal
- volejbal
- tenis
- všechny druhy skoků
Pokud se některému výše zmíněnému sportu věnujete, na čas s ním přestaňte a zkuste se poradit s lékařem.
Jestliže tedy trpíte křečovými žilami, vyzkoušejte kompresní terapii a nevzdávejte se vaší aktivity. Důležitý je především pohyb a zdravý životní styl. Zahajte tedy vaší kompresivní léčbu s naším výhodným setem, ve kterém vám kompresní podkolenky budou ladit s čelenkou nebo nákrčníkem. Nápomocné vám mohou být také kompresní návleky, funkční trička či samotná láhev na vodu.
Pokud si s něčím nebudete vědět rady, nebojte se nás kontaktovat. Jsme tu pro vás a rádi poradíme. Pokud vás zajímá běhání, mrkněte na náš blog. Zde najdete rubriku běžeckého poradce, ve které se dozvíte několik tipů pro začátečníky, ale i jak se správně oblékat v závislosti na venkovní teplotě.